Dübel ragaszto használata

Innen: Napvitorladiszkont GYIK
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ez az bejegyzés gyakorlati tanácsokat ad azoknak, akik úgy gondolják folyékony dübellel szeretnének rögzíteni. Ugyanakkor nem foglalkozik a dolog mérnöki részével, sem a statikai méretezés, sem a kiválasztási folyamat nem kerül megemlítésre.

A folyékony dübelek (betonragasztó) felhasználása az elmúlt években egyre jobban terjed, köszönhetően a rengeteg előnyös tulajdonságuknak. Mivel a létrejött kötés vagy kémiai, vagy alakzáró, nagyon nagy terheléseket elvisel. Nem feszíti az építőanyagot, ezért vékony oszlopokban, falakban, fal élében vagy a széléhez egészen közel is alkalmazható. A létrejött kötés szilárd, így a lengő igénybevételeket is jobban tűri.

Alkalmazás tubusos kiszerelésű ragasztó esetén[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A tubusos ragasztók nagyon széles körben használhatók. Nem érzékenyek sem a furat átmérőjére, sem a hosszára, sem az alakjára. Egyaránt alkalmazhatóak üreges és tömör építőanyagokban. Tetszőleges alakú csavart alkalmazhatunk hozzájuk, ha elég durva a felületük ahhoz, hogy a ragasztó hozza kössön. A tubusos kiszerelésű ragasztók alkalmazása a többi rendszerhez képest kissé körülményes, több odafigyelést igényel.

Szükséges alkotóelemek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
  • Magára a folyékony dübelre legalább egy keverőszárral
  • Szitahüvelyre abban az esetben, ha az építőanyag üreges
  • Egy fúrógépre, fúrókalapácsa, vagy ütve fúrógépre az építőanyagtól függően
  • Egy kinyomópisztolyra amibe illeszkedik a folyékony dübel tubusa
  • Furattisztító eszközökre (pl.: pumpa vagy furatkifújó, és furatkefe)
  • Tömör építőanyag esetén a ragasztandó csavarnál 2mm-el nagyobb fúróra (ha 16mm-nél vastagabb a csavar akkor 4mm-el nagyobb)
  • Üreges építőanyag esetén a szitahüvely névleges átmérőjének megfelelő fúróra
  • Egy darab kartonpapírra, vagy bármilyen felületre, amit összekenhetünk a ragasztóval
  • Egy rongyra, amivel a többlet ragasztót le lehet törölni.
Ragasztás menete[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
  1. Számítsuk ki a szükséges ragasztómennyiséget, ennek megfelelő mennyiségű ragasztót készítsünk elő. A mennyiség kiszámításánál figyelembe kell venni azt, hogy a keverőszárban és a flakon alján is maradni fog valamennyi. Körülbelül 10% - 20% veszteséggel lehet számolni a rögzítési pontok számától függően. Minél kevesebb a rögzítési pont, annál nagyobb a veszteség.
  2. Fúrjuk ki a furatokat, ha kell daraboljuk le előre a menetes szárat és a szita hüvelyeket (Szitahüvely használatát itt találjuk: Szitahuvely)
  3. A furatokat portalanítsuk furatkefe, és a pumpa/furatkifújó segítségével többször. A portalanítás létfontosságú! Ha nem tesszük meg, vagy hanyagul tisztítunk a ragasztó nem a furat falához köt hozzá, hanem a porhoz.
  4. Ha üreges építőanyagban dolgozunk akkor a szitahüvelyek behelyezése a következő feladat. Tömör építőanyag esetén ez a lépés kimarad. Abban esetben mindenképpen használjunk szitahüvelyt, ha a szigetelésünk vastagsága meghaladja a 15 cm-t. Illetve ebben az esetben ajánlott rátenni a csavarra egy átmérőben passzoló nagyobb fakötésű alátétet, hogy eltakarja a furatot.
  5. Készítsük a furatok mellé vagy legyenek a kezünk ügyében a csavarok és a hüvelyek is. Legyen nálunk a rongy, vagy törlőkendő is.
  6. A ragasztót beletesszük a kinyomópisztolyba, feltekerjük rá a keverőszárat.
  7. Nyomjunk ki egy körülbelül 10cm hosszú csíkot a kartonpapírra, vagy bármilyen tárgyra, aminek nem számít, ha összekoszoljuk. Ha a keverőszár végén kijövő ragasztó színe homogén szürke, jól keveredik a két komponens, kezdhetjük a ragasztást.
  8. Nyomjuk bele ragasztót a furat aljába. Fontos, hogy ne feljebb, mert a ragasztó alatt légbuborék keletkezik, és amikor belenyomjuk a menetes szárat (vagy betonvasat) a levegő ki fogja nyomni a ragasztót a furatból. Üreges építőanyag esetén nem szükséges feltétlenül a szitahüvely aljára juttatni a ragasztót, inkább érdemes feltölteni úgy, hogy miközben nyomjuk befelé a ragasztót lassan húzzuk kifelé a keverőszárat.
  9. A menetes szárat (a betonvasat is) kézzel könnyedén forgatva nyomjuk a furatba. 1-2 percig még lehetőségünk van a csavar pozíciójának korrigálására. Figyeljünk oda, hogy ne szöszöljünk túl sokáig egy furatnál, mert a ragasztó beleköthet a keverőszárba. Ha több ragasztót nyomtunk a furatba, mint amennyi belefér, az kijön a fal felületére. Javaslom a felesleget töröljük le a ronggyal, mert miután kikeményedett, már elég nehéz eltávolítani.
  10. Várjuk ki az időt a teljes kikeményedésig, és felszerelhetjük a rögzítendő tárgyat. A kikeményedési idő az alábbi táblázatokban találhatja meg.
Dübelragasztó haasználata

Minimum feldolgozhatósági és kikeményedési idő[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

R-KEM-II esetén (Rawlplug)[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Ragasztó

hőmérséklete

Tart.szerk

hőmérséklete

Keményedési idő * Feldolgozási idő *
min min
5 - 20 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)
5 - 15 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)
5 -10 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)
5 - 5 8 h 70
5 0 4 h 45
5 5 2 h 25
10 10 1,5 h 15
15 15 60 9
20 20 45 5
25 30 30 2
25 35 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)
25 40 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)

*Nedves beton esetén a kikeményedési időt meg kell duplázni!

R-KEM-II W esetén (Rawlplug téli változat)[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Ragasztó

hőmérséklete

Tart.szerk

hőmérséklete

Keményedési idő * Feldolgozási idő *
min min
5 - 20 24 h 45
5 - 15 18 h 30
5 -10 8 h 20
5 - 5 5 h 11
5 0 2 h 7
5 5 60 5
10 10 45 2
15 15 30 1,5
20 20 15 1
25 30 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)
25 35 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)
25 40 - (nem alkalmazható) - (nem alkalmazható)

*Nedves beton esetén a kikeményedési időt meg kell duplázni!

Maradék ragasztó tárolása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

A megmaradt ragasztót nem szükséges eldobni. a szavatossági időn belül bármikor felhasználható.

A weboldalakon, e-mailekben, árajánlatokban és a referencia térképen található képek, információk, szövegek, tervek és letölthető dokumentumok másolása és üzleti, illetve magán célú felhasználása nem engedélyezett és törvénybe ütközik!