UV

Innen: Napvitorladiszkont GYIK
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Az UV Index[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az UV Index egy nemzetközileg elismert standard az UV-sugárzás adott helyen és időben tapasztalt mértékének a meghatározására. Leginkább időjárás előrejelzésekben szokták megadni, a legfőbb célja az emberek tájékoztatása.

  • 0-2 – átlagember számára veszélytelen érték
  • 3-5 – minimális kockázatot jelentő UV-sugárzás
  • 6-7 – védelem nélkül magas kockázatot jelentő UV-sugárzási érték
  • 8-10 – védelem nélkül nagyon magas kockázatot jelentő érték
  • 11+ - Extrém mértékű UV-sugárzás (a déli féltekén, pl. Ausztráliában fordul elő gyakran)

Magyarország UV-indexe

Magyarország UV B térképe

Az UV sugárzás hatása a szemre[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az UV index fő célja a bőr leégésével kapcsolatos kockázat osztályozása és az erről való tájékoztatás. Azonban az UV sugárzás nem csak a bőrre, hanem a szemre is káros hatással van.

A szem épségének megőrzése szempontjából nagyon fontos, hogy a napszemüvegünk szűrje az UV-sugarakat!

Az erős sugárzások a bőr felszínéhez hasonlóan a szem felszínét is megégethetik. Az erős, illetve tartós UV sugárzás számos szemmel kapcsolatos betegség kialakulásának az esélyét növeli (hóvakság, kúszóhártya, szürke hályog, stb…).

A visszatükröződő felületek (víz, hó) növelik az UV sugárzásnak való kitettséget. A betegségek kialakulásának kockázata növekszik, ezért aki rendszeresen tölti napon az idejét, annak jobban oda kell figyelnie a védekezésre.

A gyerekek szemének védelme fokozott fontossággal bír, mivel ők általában több időt töltenek kint a napon, és kevésbé elővigyázatosak. (Gyerek napszemüvegek itt.)

A szemüveglencse sötétsége nem befolyásolja az UV sugarak szűrését, de segít kiszűrni a magas energiájú látható fényeket, amitől szintén érdemes védened a szemedet. A napszemüveg UV-szűrő képességéről mindig tájékozódni kell vásárlás előtt!

Fontos, hogy a napszemüvegedet a használatnak megfelelően válaszd meg.